Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Pilvo pūtimas ir operacija

Slaugytojo apranga apsirengęs vaikas, tiriantis savo pliušinį žaislą
Slaugytojo apranga apsirengęs vaikas, tiriantis savo pliušinį žaislą

Įvadas

Ar pilvo pūtimas po operacijos yra normalus reiškinys?

Daug žmonių tam tikrais gyvenimo momentais patiria operaciją ir hospitalizaciją. Po nelaimingo atsitikimo ar ligos gali tekti tam tikrą laiką praleisti ligoninėje.

Priklausomai nuo pažeistos srities, chirurginės procedūros organizmui gali sukelti didelę įtampą. Po operacijos daugybė žmonių patiria virškinimo problemų dėl vaistų, pasikeitusios mitybos ligoninėje ir fizinio aktyvumo stokos.

Hospitalizuotiems pacientams atsiranda virškinimo problemų, pvz., diskomfortas pilve, pilvo užkietėjimas, pilvo pūtimas. To nederėtų ignoruoti, nes maisto medžiagų transportavimo žarnyne sustabdymas gali smarkiai pakenkti mūsų organizmui.

Priežastys

Kas yra pooperacinis žarnų nepraeinamumas ir ar jis pavojingas?

Paprastai maistas keliauja žarnynu jam sutraukiant ir atpalaiduojant raumenis pilvo srityje – taip susidaro į bangavimą panašus judėjimas. Jei vadinamoji peristaltika sustoja, gydytojas gali diagnozuoti pooperacinį žarnų nepraeinamumą.

Žarnų nepraeinamumas dažniausiai atsiranda po pilvo ar dubens operacijų. Jo priežastis gali būti peristaltikos neatsinaujinimas po operacijos, paskirti vaistai ar net blokada dėl pooperacinio rando.

Išsipūtimas po operacijos taip pat gali būti juntamas dėl kitų priežasčių. Tyrimų dalyviai pranešė apie virškinimo problemas suvalgius tam tikro maisto ar pavartojus vaistų. Tarp šių vaistų paminėtini vaistai nuo vidurių užkietėjimo (laisvinantys vidurius), diabeto (akarbozė) ir nutukimo (orlistatas).

Virškinimo problemų taip pat dažnai sukelia nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (kaip ibuprofenas ar diklofenakas) ir antibiotikai.

Kontraceptikai pakeičia hormonų pusiausvyrą, o tai, kaip žinoma, sukelia pilvo pūtimą. Daug moterų pranešė apie pilvo pūtimą pradėjus arba nustojus taikyti hormonines šeimos planavimo priemones.

Nerimas

Kaip galima sumažinti pilvo pūtimą po operacijos?

Kadangi daugelį virškinimo problemų sukelia modernus gyvenimo būdas, yra daug dalykų, kuriuos galite padaryti, kad sumažintumėte pilvo pūtimo problemas. Stebint savo įpročius ir kasdienę veiklą galima išsiaiškinti priežastis.

    Prie stalo valgo jauni tėvai, apsirengę verslo stiliaus drabužiais, tarp jų sėdi vaikas. Jie juokiasi ir gerai leidžia laiką
    Prie stalo valgo jauni tėvai, apsirengę verslo stiliaus drabužiais, tarp jų sėdi vaikas. Jie juokiasi ir gerai leidžia laiką

    Maisto ir situacijų, dėl kurių jaučiatės „išsipūtę“, išsiaiškinimas ir vengimas 
    Ar jums pučia pilvą, kai suvalgote tam tikro maisto produkto ar patiekalo? Ar jūsų organizmas reaguoja į tam tikras situacijas, galbūt stresą? Ar jaučiatės išsipūtusi prasidėjus menstruacijoms?   

    Jauna moteris ilgais rudais plaukais rankoje laiko aukštą stiklinę ir per šiaudelį geria gazuotą gėrimą.
    Jauna moteris ilgais rudais plaukais rankoje laiko aukštą stiklinę ir per šiaudelį geria gazuotą gėrimą.

    Venkite maisto, kuris skatina pilvo pūtimą  
    Yra žinoma, kad pilvo pūtimą sukelia alkoholis, cigaretės ir gazuoti gėrimai. Jų atsisakymas gali būti pirmas žingsnis į geresnę savijautą. 

    Gydytojo rankos priešais rašomąjį stalą su dokumentais ir vaistu
    Gydytojo rankos priešais rašomąjį stalą su dokumentais ir vaistu

    Pakeiskite paskirtą vaistą 
    Žarnų nepraeinamumą ar žarnų obstrukciją kartais galima gydyti vaistais, stimuliuojančiais žarnų judėjimą. Kitas variantas – nutraukti vartoti vaistus, sukeliančius žarnų nepraeinamumą. Tai turėtų nuspręsti jūsų gydytojas.   

    Moteris pila vaistą iš buteliuko į savo kairę ranką.
    Moteris pila vaistą iš buteliuko į savo kairę ranką.

    Nereceptiniai vaistai 
    Greitą palengvėjimą galima pajusti pavartojus vaistinėse parduodamų vaistų. Tokiuose preparatuose kaip Espumisan® yra specialių sudėtinių dalių, kurios skatina tinkamą dujų pašalinimą.   

    Moteris ir vyras priklaupę šalikelėje žiūri vienas į kitą besirišdami bėgiojimo batelių raištelius
    Moteris ir vyras priklaupę šalikelėje žiūri vienas į kitą besirišdami bėgiojimo batelių raištelius

    Fizinis aktyvumas, jei įmanoma  
    Tyrimai rodo, kad nedidelis fizinis aktyvumas gali pagerinti žarnyno dujų pasišalinimą. Pasivaikščiojimas gali išjudinti žarnyną, taigi – padėti išleisti dujų perteklių. Tačiau gali netikti po operacijos.

     

    Kada reikia kreiptis į gydytoją?

    Jei žarnų nepraeinamumo simptomų atsiranda pacientui guli ligoninėje, konsultuojantis gydytojas gali nustatyti, ar reikia vaistų. Galimi žarnų nepraeinamumo simptomai:

    Vaistų buteliuko piktograma

    Skausmas ir skrandžio spazmai

    Balionėlio piktograma, vaizduojanti spaudimą, kuris gali susidaryti pilve ir sukelti spazmus

    Išsipūtęs pilvas

    Asmens, kurį pykina ir kuris vemia, piktograma

    Pykinimas ir vėmimas

    Išmatų piktograma

    Vidurių užkietėjimas arba nedidelio kiekio vandeningų išmatų išsiskyrimas

    Dubenį atstumiančios rankos piktograma, vaizduojanti apetito stoką

    Pilnumo jausmas ir apetito praradimas

    Dujų išleidimo piktograma

    Negalėjimas išleisti dujų

    Žarnų nepraeinamumą galima gydyti arba laukti, kol jis praeis. Arba - pakeisti paciento dietą ir vartojamus vaistus. Priklausomai nuo žarnyno nepraeinamumo sunkumo ir priežasties, simptomams išlikus, gali reikėti operacijos.

    Prevencija

    Espumisan® – greita pagalba, kai pučia pilvą!

    Dujų formavimasis ir pasišalinimas yra normalūs reiškiniai. Tačiau šiuolaikinis gyvenimo būdas gali pareikalauti daug pastangų. Įtemptas darbas, siekis suderinti pomėgius, šeimos gyvenimą ir visuomeninę veiklą gali kelti stresą ir skatinti pernelyg riebiai maitintis ar vartoti kitokį nesveiką maistą. Mūsų virškinimo sistema neįstengia su tuo susitvarkyti, tad gaminasi daug dujų. Jos kaupiasi pilve, todėl jaučiamės pilni ir išsipūtę. Diskomfortas pilve ir nekontroliuojamo dujų pasišalinimo baimė daugeliui žmonių savaime yra streso šaltinis.

    Simetikonas, Espumisan® veiklioji medžiaga, suteikia greitą ir patikimą palengvėjimą. Įrodyta, kad veiklioji medžiaga simetikonas yra veiksmingas preparatas nuo pilvo pūtimo. Viena Espumisan® veikliosios medžiagos dozė greitai palengvina daugelį su dujomis susijusių simptomų, pvz., meteorizmą.

    Espumisan® sudėtyje yra veikliosios medžiagos simetikono, kuris pakeičia dujų burbuliukų, esančių maiste ir virškinamojo trakto gleivinėje, paviršiaus įtampą, ir dėl to jie subliūkšta. Atpalaiduotos dujos gali būti absorbuojamos arba, veikiant žarnų peristaltikai, pašalinamos.

    Espumisan® 40 mg kapsulės

    Kapsulės, kuriose yra 40 mg simetikono, veiksmingam virškinimo trakto sutrikimų, pasireiškiančių meteorizmu, simptominiam gydymui.

    Espumisan<sup>®</sup> 40 mg minkštųjų kapsulių pakuotė
    Espumisan<sup>®</sup> 40 mg minkštųjų kapsulių pakuotė

    Espumisan® dozavimo formų įvairovė jūsų poreikiams

    Trys draugės geria kavą ir gerai leidžia laiką, kalbėdamos apie meteorizmą ir Espumisan<sup>®</sup>. Priekyje – Espumisan<sup>®</sup> 40 mg kapsulių pakuotės nuotrauka

    Espumisan® 40 mg minkštosios kapsulės

    Veiksmingam virškinimo trakto sutrikimų, kurie pasireiškia meteorizmu, simptominiam gydymui.

    Laimingas tėvas, apkabinęs besijuokiančią dukrą, išgėrusią Espumisan<sup>®</sup> L 40 mg geriamųjų lašų (emulsijos)

    Espumisan® L 40 mg/ml geriamieji lašai (emulsija)

    Lengvai nuryjami geriamieji lašai (emulsija), kurių vienoje dozėje yra 40 mg simetikono.

    Espumisan® Easy* 125 mg burnoje tirpstančios granulės *Medicinos priemonė

    Inovatyvi granulių forma pilvo pūtimui mažinti lengvai ir diskretiškai – nereikia užgerti vandeniu.

    Espumisan® TV reklama

    LT-Esp-01-2022-V3-Website
    Reklama paruošta: 2022 m. sausio mėn.

    Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai. Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti jūsų sveikatai.
    Jeigu įtariate, kad Jums pasireiškė šalutinis poveikis, apie jį praneškite savo gydytojui, vaistininkui ar Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt arba kitais būdais, kaip nurodyta jos interneto svetainėje www.vvkt.lt

    Šis interneto puslapis priklauso „Berlin-Chemie“:
    UAB “BERLIN CHEMIE MENARINI BALTIC”
    J.Jasinskio g. 16 a
    LT-03163 Vilnius
    Lietuva

    Tel.: +370-5-269 19 47
    Faks.: +370-5-269 19 51